Prowadzisz gospodarstwo rolne? Maszyny rolnicze, hodowla zwierząt, środki ochrony roślin. Na czym polega nowoczesne rolnictwo?

Akcja specjalna
Udostępnij:
Na czym polega prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego? Z roku na rok zwiększa się świadomość konieczności inwestowania w rozwój oraz modernizacje w rolnictwie. Jak nowe technologie zmieniają rolnictwo? W jakie maszyny rolne warto zainwestować? Jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie plonów? Sprawdź, jak zmienić gospodarstwo rolne w prężnie rozwijający się biznes.

Gospodarstwo rolne jest specyficznym przedsiębiorstwem, które pozostaje w dużej zależności od przyrody, technologii, organizacji pracy, a także ekonomii. Rolnictwo jest też trudną i dość ryzykowną branżą. Nieprzewidywalność zjawisk pogodowych, pociągają za sobą zawirowania na rynku żywności i uderzyła w nawet najlepiej zaplanowane strategie finansowe gospodarstw rolnych. Dlatego skuteczny manager gospodarstwa rolnego potrzebuje nie tylko ludzi i sprzętu, ale i odpowiedniej wiedzy. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Na czym polega efektywne zarządzanie gospodarstwem rolnym?
  • W które maszyny rolnicze warto zainwestować?
  • ABC hodowli zwierząt
  • Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych, na czym polega?
  • Jak zwiększyć plony?
  • Środki ochrony roślin, nawozy, opryski, jak wybrać?
  • Nowoczesne gospodarstwa rolne, poznaj trendy
  • Jak uzyskać dotacje dla rolników?

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się tendencję zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r., liczba gospodarstw rolnych ogółem wyniosła ok. 1 317 tys. i w porównaniu do Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 r. zmniejszyła się o ok. 190 tys., tj. o blisko 13%. Ale jeśli komuś zawdzięczamy powszechny dzisiaj dostęp do żywności oraz niebywały sukces eksportowy Polski, to rolnikom i współpracującym z nimi ekspertami.

W które maszyny rolnicze warto zainwestować?

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki spisu rolnego, który miał miejsce w 2020 roku. Według wstępnych wyników spisu rolnego w 2020 r., w gospodarstwach rolnych znajdowało się ok. 1 444 tys. ciągników, tj. o blisko 2% więcej niż w 2010 r. W 2020 r. na jedno gospodarstwo rolne przypadało średnio ok. 1,1 ciągnika, wobec 0,9 w 2010 r. Pomimo zwiększenia się liczby ciągników w gospodarstwach rolnych, średnia powierzchnia użytków rolnych przypadająca na 1 ciągnik utrzymała się na zbliżonym poziomie – ok. 10 ha (wobec 10,5 ha w 2010 r.).

Z raportu GUS wynika, że zmiany zachodzące w powierzchni upraw głównych ziemiopłodów, postępujący proces modernizacji rolnictwa oraz dostępność różnych źródeł finansowania zakupu nowoczesnych maszyn (w tym dotacji z PROW, kredytów rolniczych oraz leasingu), wpłynęły na aktualny stan wyposażenia gospodarstw w maszyny i urządzenia rolnicze. Przy utrzymującej się przewadze zbóż w strukturze powierzchni zasiewów i jednoczesnym wzroście powierzchni uprawy rzepaku, w 2020 r. w gospodarstwach rolnych znajdowało się ok. 167 tys. kombajnów zbożowych, tj. o ponad 10% więcej niż w 2010 r. Natomiast w porównaniu z 2010 r. zmniejszyła się o ok. 5% liczba opryskiwaczy do stosowania środków ochrony roślin (513 tys.).

W marcu odnotowano najwyższą sprzedaż nowych traktorów od czterech lat. To był najlepszy kwartał od sześciu lat! Pierwsze trzy miesiące tego roku były bardzo dobre dla dilerów ciągników.


Roman Kaczmarek, Agri5 Sp. z o.o.Okaliniec Kompleksowa obsługa rolnictwa w zakresie sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych.

- W obecnych czasach zakup maszyn musi być dokładnie przemyślany. Które maszyny są niezbędne i się przyczynią do poprawy wyniku ekonomicznego gospodarstwa rolnik musi dobrać pod profil własnego gospodarstwa. Zakup niektórych maszyn nie przekłada się bezpośrednio na zwiększenie przychodów gospodarstwa ale jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie zależnie od rodzaju maszyny są elementy na które coraz więcej użytkowników zwraca uwagę podczas zakupu. Może nie najważniejszym ale jednym z ważnych elementów jest gwarancja. Większość producentów oferuję gwarancje 24 miesiące jednak co raz więcej dostawców oferuje możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji nawet do 5 lat. Warto podczas podejmowania decyzji o zakupie rozważyć taką możliwość. Oczywiście ponosimy nieznacznie większe koszty na starcie ale zapewniamy sobie spokój na kilka lat. Kolejnym ważnym elementem mający wpływ na wybór świadomych nabywców jest finansowanie. Finansowanie powinno być jak najmniej obciążające dla kupującego. Są producenci którzy oferują zakup maszyn bez ponoszenia dodatkowych co przy obecnej sytuacji ekonomicznej ma duże znaczenie.

Optymalizacja plonów w pieczarkarstwie


Anna Zdunek, dyrektor sprzedaży i jakości Holpol - Compost Sp. z o.o.

- Osiąganie coraz to wyższych i stabilnych plonów w uprawie pieczarek jest celem wszystkich producentów, których obsługuje w zakresie dostawy przerośniętego w masie podłoża firma Holpol. Aby doskonalić i rozwijać swój produkt, czyli podłoże do uprawy pieczarek, przyjęliśmy założenie o ścisłej współpracy i wymianie informacji z naszymi klientami. Już od 9 lat prowadzimy projekt jakościowy Quickscan. W ramach tego projektu zbieramy wyniki z upraw od wyselekcjonowanego grona klientów, które daje wysoki % pokrycia naszej produkcji. Wyniki z upraw odnosimy do receptury podłoża, rodzaju i charakteru surowców, warunków pogodowych itd. Korzyścią płynącą z projektu jakościowego jest zrównoważony rozwój, zarówno firmy Holpol, jak i klientów, którzy nam zaufali.

Jak skutecznie zwiększyć plony?

Prawie każdy z rolników wytycza sobie za główny cel w swojej pracy zwiększenie plonów. Nie jest to jednak łatwe, gdyż wpływa na wiele czynników, które nie zawsze zależą od jego woli czy pracy. Na przykład przy produkcji kukurydzy na ziarno, roślinie o największym potencjale produkcji bo sięgającej 20 ton/ha, aby myśleć zwiększaniu plonów trzeba rozważyć jakość gleby.


Zbigniew Ajchler, prezes RSP w Lubosinie

- Według mojego doświadczenia najlepsze są grunty 3,4 klasy wyjątkowo 5 klasy, ale na teren

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie