Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2018 ustanowiony Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Wanda Bihun
Jubileusz Szlakiem V Prawd Polaków już w 2018 roku. Przygotowania do uroczystości rocznicowych nabierają tempa. W poniedziałkowe popołudnie w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie w szerokim gronie mieszkańców celem ustalenia ramowego programu obchodów 200-lecia niepodległości i 80. rocznicy I Kongresu Związku Polaków w Niemczech

Rok 2018 ustanowiony Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Na początku spotkania wójt Henryk Dobrosielski poinformował zebranych, wśród których byli m.in. radni, sołtysi, dyrektorzy gminnych placówek, lokalni artyści i działacze, iż głównym celem powstania Komitetu Honorowego Obchodów jest przygotowanie i realizacja szerokiego programu całorocznych obchodów dwóch istotnych rocznic. W 2018 roku przypadają zarówno setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i osiemdziesiąt lat od I Kongresu Związku Polaków w Niemczech. Prócz inicjatyw organizowanych stricte przez urząd i inne gminne instytucje, planowane jest również włączenie się w projekty o szerszym zasięgu. Choć roboczy plan został wstępnie przygotowany, to głównym celem spotkania było jego poszerzenie i wysłuchanie propozycji i uwag przedstawicieli mieszkańców gminy, którzy byli zgodni co do ogólnych kierunków i szybko wypracowano porozumienie.
Wśród najważniejszych tegorocznych inicjatyw zaproponowanych ze strony władz gminy znajdzie się m.in. utworzenie Szlaku V Prawd Polaków (monumentalne kamienie z wykutymi na nich prawdami, które będą ustawione w różnych częściach miejscowości począwszy od Pomnika Wolności skończywszy na powstającej właśnie promenadzie); wspólne śpiewanie pieści patriotycznych, wystawa prac lokalnych artystów (m.in. Włodzimierza Pankiewicza); wieczorek poetycki (Joachim Mielke, Włodzimierz Pankiewicz); zaplanowana na luty nadzwyczajna sesja Rady Gminy; uhonorowanie pana Alfonsa Tomke; udział w Sejmiku Młodzieży a także uroczystości z okazji 80 rocznicy kongresu w Berlinie (6 marca) i innych świąt narodowych, konkursy wiedzy historycznej dla młodzieży, koncert chórów itp. Pomimo pewnych kontrowersji, zebrani uznali za uzasadnione symbolicznie upamiętnienie dnia 29 stycznia.
W toku dyskusji okazało się, iż bardzo ciekawe inicjatywy warte włączenia w kalendarz wydarzeń o zasięgu gminnym zaplanowała dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzewie oraz Domu Polskiego. Teraz koniecznym będzie dopasowanie terminów i koordynacja tych wydarzeń, aby wkrótce powstał kalendarz imprez kulturalnych i patriotycznych na cały ten wyjątkowy rok. Już dziś przesądzone jest, że będzie ich dużo zaś w realizacje zaangażowani będą zarówno najmłodsi, jak i dorośli mieszkańcy gminy.

UG Zakrzewo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto