Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryś - Zygmuś przewędrował nocą przez tereny Piecewa, Górznej i Zakrzewa

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Dzisiejszej nocy w lasach i na polu w okolicach Górznej i Piecewa widziano rysia. To potwierdzona informacja. Choć to niełatwe udało się go sfotografować.

Dzisiejszej nocy w lasach i na polu w okolicach Górznej i Piecewa widziano rysia.

Z informacji, które udało się ustalić dzięki Szymonowi Nadolnemu (Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody i łowiectwa) z Nadleśnictwa Lipka, ryś, który pojawił się na naszych terenach zwie się Zygmuś i posiada obrożę telemetryczną, dzięki której twórcy programu mogą śledzić jego wędrówki.

Ten osobnik według potwierdzonej przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze informacji rzeczywiście pojawił się u nas nocą w okolicach Zakrzewa, a zdjęcia udało się zrobić w okolicach Górznej i Piecewa. Potwierdzeniem są też tropy jego łap sfotografowane dzisiaj na terenie koła łowieckiego „Kuropatwa”. Kręcący się u nas ryś w maju skończy 2 lata. Wraz z innymi 49 osobnikami 2 lata temu wypuściło go na wolność Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w Jabłonowie koło Mirosławca.

Tego jeszcze u nas nie było

To świetna wiadomość dla leśników i wszystkich fanów przyrody, ponieważ ryś to bardzo rzadki gość na naszych terenach, Ostatnie doniesienia o pojawieniu się rysia są sprzed około 2 lat i nie są potwierdzone żadnymi dowodami. Ale teraz mamy zdjęcia. Nocne i trochę nieostre, ale nie budzące żadnych wątpliwości.

Czy zostanie u nas na dłużej

Raczej tak się nie stanie gdyż samce rysia to wieczni wędrowcy bez stałego rewiru. Więc cieszmy się chwilą.


Czy mamy bać się rysia

Ryś to dzikie zwierzę i na pewno nas nie zaatakuje, a raczej szybko umknie nam z widoku. Zresztą ryś poluje na małe zwierzęta typu zając czy sarna więc nie grozi nam z jego strony żadne niebezpieczeństwo. Zatem śmiało, o ile nam się uda, możemy zrobić mu zdjęcia.
O ewentualne informacje z miejsca obserwacji i zdjęcia rysia Zygmusia prosi Nadleśnictwo Lipka, oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, które obecnie chce mu wymienić starą obroże telemetryczną na nową.

Jacek Grzesiak

foto - Prywatne, Koło Łowieckie „Kuropatwa”, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze,

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto