Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieżnik. Turyści byli zawiedzeni. Co oni tam budują?

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Turyści którzy w ostatnim czasie wybrali się na górską wycieczkę w celu zdobycia szczytu Śnieżnika w Sudetach wznoszącego się na wysokość 1423 m n.p.m. zwanego też Śnieżnikiem Kłodzkim po dotarciu do celu mogli być zawiedzeni.

Co oni tam budują

Koparki, samobieżny młot do kucia skał, spychy oraz wywrotki, siatka ogradzająca wykop, góra usypana z wydobytych skał i tabliczka „Uwaga teren budowy”. Na szczycie góry, która jest celem wielu turystów z Polski i Czech to niemałe zaskoczenie. Kiedy wyruszamy w góry wolelibyśmy ciszy, kontemplacji w naturze i nieskażonej przyrody, a tam taka niespodzianka.

Pomysł budowli na szczycie Śnieżnika to nie nowy pomysł

Dawniej stała tam kamienna wieża widokowa licząca 33,55 m zbudowana w 1899 r., którą zaprojektował Felix Henry w formie niemieckiego romantyzmu z elementami gotyku. Wieżę zburzono poprzez jej wysadzenie w 1973 roku rzekomo ze względu na zły stan techniczny. Od kilkudziesięciu lat na szczycie góry była więc tylko dosyć malownicza kupa kamiennego gruzu.

Już kilka lat po wysadzeniu wieży decyzję o jej zniszczeniu uznano za błędną ze względu na atrakcyjność miejsca i w 1979 roku rozpisano konkurs na jej odbudowę. Jenak konkurs rozstrzygnięto dopiero w latach 90 – tych po trzeciej edycji.

W 2015 roku ze względu na dużą ilość odwiedzających to miejsce turystów postanowiono zbudować tam nową wieżę widokową, schronisko i restaurację. Jenak ze względu iż miejsce leży w rezerwacie przyrody „Śnieżnik Kłodzki” gospodarze terenu czyli gmina w Stroniu Śląskim nie mogli tego zrealizować w pełni. Wymyślono więc, że powstanie tam sama wieża widokowa. Tę zaprojektowała Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Januszówka”. Koszt nowej konstrukcji „Wieży Trzech Kultur” wyniesie 13 mln zł.

Blender?

Jednak nowa koncepcja konstrukcyjna wieży budzi kontrowersje i nie wszystkim się podoba. O ile pomysł wieży w tym miejscu jest nawiązaniem do dawnej historii miejsca i sposobem na rozruszanie turystyczne regionu o tyle konstrukcja rzeczywiście wydaje się nieco dziwna. Spotkani turyści nazwali konstrukcję „blenderem”. No cóż, trudno się z tym nie zgodzić.

JG

Foto Jacek Grzesiak, Wikipedia, Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Januszówka”, www.snieznik.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto