Sparing - Lech zremisował z FC Basel 0:0

Maciej Lehmann
Artjoms Rudnevs nie wykorzystał rzutu karnego
Artjoms Rudnevs nie wykorzystał rzutu karnego Marek Zakrzewski
Polska ekstraklasa kontra szwajcarska Axpo Super League 0:0. W dwóch równolegle rozgrywanych w piłkarskim centrum w Marbelli meczach, w których Lech Poznań zmierzył się z FC Basel, a Arka Gdynia z Young Boys Bern, padły bezbramkowe remisy.

Dla Lecha był to pierwszy mecz sparingowy podczas zgrupowania w Esteponie. Mistrz Szwajcarii natomiast żegnał się już z hiszpańskim Costa del Sol. Drużyna trenera Thorstena Finka, przed laty reprezentanta Niemiec i pomocnika Bayernu Monachium dziś wraca do domu, więc nikt w ekipie nie ukrywał, że chcą zakończyć tę część przygotowań zwycięstwem. Tym bardziej iż w poprzednich spotkaniach towarzyskich Basel spisywał się bardzo dobrze. Uczestnicy tegorocznej fazy grupowej Ligi Mistrzów, którzy jesienią na rozkładzie mieli Romę, pokonali wcześniej dwa holednerskie kluby Den Haag 2:1 i Rodę Karkrade 2:1 oraz FC Brugge 5:0.

Szkoleniowcy obu drużyn wystawili w pierwszej odsłonie dosyć eksperymentalne jedenastki. Bakero dał szansę gry w wyjściowym składzie dawno nie oglądanym Zapotoce i Gancarczykowi, natomiast Fink postanowił oszczędzić swoją największą gwiazdę Alexa Freya.

Zdecydowanie lepiej rozpoczął Lech. Groźnym strzałem popisał się Możdżeń w odpowiedzi z blisko 40 metrów z rzutu wolnego uderzał Granit Xhaka. To uderzenie sprawiło trochę problemów Kotorowskiemu, który ostatecznie strzał młodego pomocnika wybił na róg. Potem kilka doskonałych okazji nie wykorzystał Artjoms Rudnevs. Łotysz w 13. minucie nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem Basel. Chwilę później wpadł w pole karne, gdzie został sfaulowany przez Gensérica Kusungę. Arbiter podyktował jedenastkę, ale Rundnevs, który sam postanowił wymierzyć sprawiedliwość, strzelił zbyt słabo i Yann Sommer popisał się skuteczną interwencją. Trzecią szansę Rudnevs miał w 20. minucie. Po dośrodkowaniu Zapo-toki uderzył głową, ale Sommer był na posterunku. Basel w pierwszej połowie zagrażał tylko po uderzeniach Xhaki z rzutów wolnych. Po zmianie stron podbramkowych spięć było mało. Trochę emocji było w końcówce, ale gole nie padły.
Do Hiszpanii dotarł wczoraj nowy nabytek Lecha Vojo Ubiparip. Serbowi w aklimatyzacji pomagają jego rodacy Dima Injać i Ivan Djurdjević.

Lech Poznań - FC Basel 0:0
Lech: Kotorowski (46. Burić) - Kikut (68. Możdżeń), Bosacki (46. Wołąkiewicz), Arboleda (46. Kamiński), Gancarczyk (46. Henriquez) - Bandrowski (46. Golla), Djurdjević (46. Injac) - Możdżeń (46. Wojtkowiak), Zapotoka (46. Stilić), Ślusarski (68.Zapotoka) - Rudnevs (46. Krivets).