Sportowa sobota w Okonku. Puchar Wielkopolski Nordic Walking i XXXI Półmaraton Lipcowym (ZDJĘCIA)

Wanda Bihun
W sobotę 14 lipca od rana do Okonka zjeżdżali sportowcy, by wziąć udział w trzech imprezach o zasięgu krajowym. Przed południem swoją rywalizację rozpoczęli miłośnicy maszerowania z kijkami w ramach zawodów o Puchar Wielkopolski Nordic Walking.

Sportowa sobota w Okonku

Pierwsi wystartowali o godzinie 11.00 zawodnicy na 10 kilometrową trasę, a chwilę później na trasę o połowę krótszą. Najszybciej spośród 52 zawodników długi marsz zakończył Stefan Helwich z Wielenia, na drugim miejscu sklasyfikowano Zbigniewa Gwizdałę z Gołąbka, a na trzeciej Łukasza Rembacza z Krosinka. Wśród pań najlepszy siódmy wynik zanotowała Agnieszka Mielecka z Gąsawy ze stratą 2 min. 34 sek., a wśród najstarszych zawodników najlepiej spisał się Karol Stawniak ze Żnina.

Marsz na 5 km, w którym uczestniczyło 152 zawodnikow, najszybciej ukończył Sebastian Rajewski z Piły, drugi był Roman Woroch z Dopiewa, a trzeci Miron Rożynek z Wrocławia. Wśród pań dystans pokonała najszybciej Hanna Krajewska z Piły, zajmując 7 miejsce, jednocześnie uzyskując najlepszy czas spośród juniorek. Najszybszym juniorem okazał się Mateusz Frąckowiak z Wielenia uzyskując 10 czas. 56 miejsce zajęła najlepsza w kategorii dziewcząt Patrycja Kaczorowska z Gąsawy, a wśród chłopców na 66 pozycji zameldował się Karol Harenda z Dolaszewa. Najlepszymi wynikami w kategorii 70+ mogą poszczycić się poznaniacy, 29 Edward Tomczyk oraz 120 Henryka Owczarek. Na trasie marszu nie zabrakło zawodników niepełnosprawnych, z których 26 doszedł Piotr Poliszczuk z Torunia, najlepsza kobietą została w tej kategorii zajmując 45 lokatę Gabriela Szulecka ze Świecia.

Organizatorem tych zawodów była Polska Federacja Nordic Walking.

III Sztafetowe Mistrzostwa w Półmaratonie zgromadziły 10 czteroosobowych zespołów, spośród których najlepszym okazał się Precon Polska w składzie: Aleksander Hoffman, Piotr Poczewski, Piotr Kubiak i Angelika Smolarz. Druga lokatę zajęła sztafeta Team Biegowy Szczecinek w składzie: Mateusz Lecki, Łukasz Cerk, Małgorzata Szabałowska i Kamila Werner. Na najniższym stopniu podium uplasowała się sztafeta gospodarzy Zabiegani Nocą Elita w skład której wchodzą: Piotr Dziuba, Filip Dziuba, Krzysztof Trębski oraz Agnieszka Góra. Najlepszym czasem okrążenia może poszczycić się Aleksander Hoffman, natomiast najszybszą uczestniczką sztafet została z 10 czasem Małgorzata Szabałowska.

Na starcie koronnych zawodów - XXXI Półmaratonu Lipcowego o godzinie 18.00 stanęło 84 biegaczy, którzy do pokonania mieli cztery pętle o łącznej długości 21,1 km. Na mecie zabrakło tylko jednego zawodnika, a bieg wygrał Michał Mazur z Opalenicy z czasem 01:19:58:15. Pozostałe kolejne miejsca na podium zajęli Robert Gherke z Chodzieży i Krzysztof Roćko z Czapli. Najszybszymi paniami okazały się 40 Marta Hała z Tarnowa Podgórnego, 45 Monika Jankowska ze Szczecinka i 49 Alicja Wosztyl z Koszalina. W kategorii M-70+ najszybciej minął linię mety 70 Stefan Dobak z Szamotuł.

Organizatorami zawodów biegowych była Gmina Okonek. Zabezpieczeniem technicznym sprawnego przebiegu wszystkich imprez była firma Herkules, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwali niezawodni członkowie OSP z terenu gminy Okonek, służby medyczne oraz policja. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że wszystkich walczących na trasach marszowych i biegowych zawodników gorąco dopingowały grupy kibiców.

Pełne szczegółowe wyniki wszystkich rozegranych konkurencji znajdziecie państwo na stronie internetowej TUTAJ: