Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecińska "Dana" we wspomnieniach byłych pracownic [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Spotkanie pracowników szczecińskiej Dany kwiecień 2022
Spotkanie pracowników szczecińskiej Dany kwiecień 2022 Andrzej Szkocki
Sentymentalne spotkanie byłych pracowników Zakładów Odzieżowych "Dana" w Szczecinie odbyło w środę w niegdysiejszym oddziale "A" zakładów przy ul. Jagiellońskiej (dziś działa tu Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT). Panie oglądając stare zdjęcia wspominały stare lata. - Pamiętasz Bożenkę? Tyle lat pracowałyśmy razem, a ja się nie zorientowałam, że nosiła perukę. - O, widziałaś to zdjęcie z zebrania? Ochrzaniali nas, że nie wszyscy zapłacili za ziemniaki.

W dawnym budynku "A" zakładów odzieżowych "Dana" spotkało się po latach trzydzieści osób, byłych pracowników, by powspominać. Organizatorka spotkania, Ewa Kaszuba przygotowała nawet prezentację komputerową, w czasie której przypomniała historię zakładów i, przede wszystkim, pokazała stare zdjęcia, na których uczestnicy rozpoznawali dawnych znajomych.

- A to jest zdjęcie naszego budynku przy ul. Jagiellońskiej. Bardzo cenne, bo na naszym płocie przez lata wisiała tabliczka "Zakaz fotografowania". Dlatego nie ma ich zbyt wiele - tłumaczy uczestniczka spotkania. - To jest zrobione w grudniu 1970 r., kiedy kobiety poparły strajk stoczniowców. O widać baner z napisem: "Żądamy podwyżek płac."

- A czy ktoś wie, dlaczego my byliśmy oddziałem "A"? - pyta kolejna pani. - Przecież pierwszą naszą lokalizacją był budynek przy ul. 5 Lipca.

Niektóre kobiety przyniosły na spotkanie swoje pamiątki, najczęściej gadżety: portmonetki, miarki, torby na zakupy, długopisy a nawet perfumy z napisem "Dana". Jedna z pań, oprócz zdjęć, przyniosła swój pierwszy pasek z wypłaty, inna dyplom z okazji Dnia Kobiet.

ZOBACZ TEŻ:

Ale byli pracownicy "Dany" żyją nie tylko przeszłością. Dlatego już teraz umówili się na kolejne spotkanie, tym razem plenerowe. W czerwcu spotkają się nad jeziorem Głębokie na ognisku - głównym ogniskowym został wybrany jedyny obecny na spotkaniu mężczyzna. Jednak najwięcej czasu panie (i pan) poświęciły następnemu rokowi. Mają bowiem plan, by rok 2023 ogłosić rokiem "Dany", "Odry" i "Filipinek".

- Dlatego chcemy wziąć udział w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski - tłumaczy Ewa Kaszuba. - Gdybyśmy wygrały, miałybyśmy fundusze na przygotowanie okolicznościowych imprez.

Pracownicy "Dany" zamierzają więc nawiązać kontakt z instytucjami, które mogłyby się włączyć w ich organizację: Muzeum Narodowym, Muzeum Techniki, Archiwum Państwowym, Starą Rzeźnią, Muzeum Szczecin w PRL i szczecińskimi mediami. Co chcą zorganizować? M.in. pokaz mody w Różance lub na Wałach Chrobrego, występ zespołu Szczecinianie, mural na jednej z kamienic i kalendarz ze zdjęciami.

Przypomnijmy (za Encyklopedią Szczecina), że pierwszy oddział Państwowych Zakładów Konfekcyjnych, specjalizujących się w szyciu bielizny i mundurów dla żołnierzy i kolejarzy, powstał w październiku 1945 r. w budynku przy ul. 5 Lipca. Przedsiębiorstwo zatrudniało wtedy około 250 krawcowych i szwaczek. Po przejęciu w 1946 r. fabryki konfekcyjnej w Myśliborzu, otwarto kolejny zakład produkcyjny przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie. Poszerzono wtedy asortyment zakładów, uruchamiając produkcję odzieży roboczej i koszul flanelowych dla mężczyzn.

Ciągły rozwój produkcji sprawił, że zdecydowano o rozbudowie Państwowych Zakładów Konfekcyjnych i przeniesienie siedziby do gmachu u zbiegu ulic Wyzwolenia i Odzieżowej. W nowych zakładach (im. "22 Lipca") rozpoczęto produkcję konfekcji damskiej i męskiej w systemie taśmowym. Profil produkcji, na odzież damską i dla dziewcząt zmieniono w 1962 r. Pięć lat później zakład zyskał nową nazwę – "Dana" (od zdrobnienia imienia dyrektorki, Domiceli Mazurkiewicz). Zmiana nazwy wynikała przede wszystkim z podjęcia produkcji na rynki zagraniczne.

ZOBACZ TEŻ:

Sentymentalne spotkanie byłych pracowników szczecińskiej Dany 12.03.2022

Wzruszające spotkanie pracowników słynnej szczecińskiej "Dan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto