Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uciekające plemniki, czyli jak zadbać o swoją spermę

Redakcja
Zapraszamy do lektury cyklu porad dr n. med. Piotra Micińskiego, specjalisty specjalisty położnictwa, ginekologii i endokrynologii, na tematy związane z płodnością i leczeniem bezpłodności.

Uciekające plemniki

Powszechnie panuje przekonanie, że problemy z posiadaniem dzieci to wina kobiety. W praktyce okazuje się, że równie często problem z płodnością leży po stronie partnera.

Płodność mężczyzn jest bezpośrednio kojarzona z potencją, czyli zdolnością do odbycia stosunku płciowego. Nic bardziej mylnego – nawet regularne i udanie pożycie seksualne nie daje żadnej gwarancji na to, że plemniki zdolne są do zapłodnienia komórki jajowej.

Globalny problem

Profesor Niels Shakkebeak z Kopenhagi od pół wieku bada jakość męskiego nasienia, które według jego szacunków pogorszyło się niemal o połowę. Liczba plemników w mililitrze spermy spadła ze 113 do 66 milionów. Problem ten obejmuje obszar niemal całej Europy. Wolni od zmartwień są jedynie mieszkańcy Finlandii, którzy prawdopodobnie ze względu na chłodniejszy klimat nie maja problemów z plemnikami. We Francji i Grecji zaobserwowano znaczny spadek liczby plemników, u Belgów odsetek plemników o właściwej budowie spadł z 39 do 26 procent, a ich ruchliwość zmniejszyła się niemal o 22 procent. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że wraz z wiekiem u części mężczyzn odkładających posiadanie potomstwa zwiększa się ryzyko wystepowania u dzieci chorób związanych z nieprawidłową liczbą chromosomów. Zmianie uległy także proporcje liczby noworodków płci męskiej i żeńskiej – dziewczynek jest nieznacznie więcej niż chłopców, co dowodzi zmian w strukturze plemników. Stopniowy zanik chromosomu Y, w którym umiejscowione są geny płci męskiej, świadczy o pogorszeniu się jakości nasienia.

Pod mikroskopem

W około 40% przypadków niepłodność męska wynika ze zmniejszonej produkcji spermy bądź gorszej jakości nasienia. Testem wykonywanym w pierwszej kolejności jest spermiogram, rozstrzygający kluczowe kwestie w przypadku badań nad jakością nasienia, jakimi są ilość, jakość oraz prawidłowa budowa plemników. Do bardziej zaawansowanych diagnostycznie metod naleza USG jader, badania hormonalne lub biopsja jadra, czyli pobranie wycinka tkanki i jego badania histopatologicznego. Badania te wykonywane są najczęściej w klinikach leczenia niepłodności, a o ich konieczności decyduje lekarz. Testów nie da się wykonywać profilaktycznie – są one wskazane, gdy zawodzą dotychczasowe próby posiadania dziecka.

Na ratunek

Co zrobić, by plemniki były liczne i zdrowe? Ogromny wpływ ma tu prawidłowy tryb życia. Dużym zagrożeniem są wszelkie używki, ubogie posiłki i niedożywienie oraz czynniki środowiskowe jak stres, forsowne ćwiczenia fizyczne, długie przebywanie w saunie czy noszenie zbyt ciasnych ubrań. Gdy podejrzewamy problemy z płodnością można ratować się zażywaniem witamin i mikroelementów, takich jak cynk, selen czy witamina E. Jednak z uwagi na delikatność materii i w trosce o własne zdrowie, wszelkie działania powinny być konsultowane ze specjalistą.

Dr n. med. Piotr Miciński
Specjalista położnictwa, ginekologii i endokrynologii,
Centrum Leczenia Bezpłodności Novomedica
www.novomedica.pl

Serwis specjalny: Zdrowie i uroda z MM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto