Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrowiu powstaje sekcja Iaido - japońska sztuka walki mieczem

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Marzyliście kiedyś by nauczyć się sztuki walki japońskim mieczem? Już niedługo stanie się to realne. W Jastrowiu tworzona jest właśnie nowa grupa - Sekcja Iaido Tradycyjnego „Tonbo Dojo, która pracować będzie nad wywodzącą się ze średniowiecza japońską sztuką walki mieczem Iaido. W naszym regionie będzie to pierwsza sekcja pracująca nad tą sztuką walki. Nad grupą czuwać będzie Krzysztof Skwierawski posiadający w Iaido 6 Dan oraz tytuł Renshi.

Jaido

Dawniej była to samoobronna sztuka błyskawicznego wydobycia miecza, zadania ciosu i błyskawicznego schowania go. Sztuka ta praktykowana była w Japonii od czasów średniowiecza. Jednak nie stosowano jej na polach bitewnych, a raczej w czasie niespodziewanego ataku i potrzeby natychmiastowej skutecznej obrony, lub szybkiego rozstrzygnięcia niewielkiego konfliktu.
Jak mówi twórca sekcji Krzysztof Skwierawski do utworzenia sekcji zainspirował go jego mistrz, który zasugerował mu że po latach samotnej praktyki warto byłoby pokazać tę sztukę innym i utworzyć sekcję.

Obecna sztuka Iaido skodyfikowana jest w formę technik w układach kata coś na podobieństwo kata w karate z tym tylko faktem, że w Iaido wykonujemy kata z wykorzystaniem broni. W obecnym Iaido korzystamy z 44 form kata w 3 poziomach technicznych: podstawowy, zaawansowany, oraz sekretny.

Iaido oznacza - Być na drodze harmonii

Dzisiaj sztuka Iaido poszła bardziej w medytację Zen. Można nawet powiedzieć, że Iaido to jest medytacja z mieczem, ale ćwiczone techniki z bronią muszą być rozwinięte w realny sposób co wymaga wyćwiczenia perfekcyjnej techniki cięć.

Czym jest dziś Iaido ?

Japońska szermierka iaido uczy nas pokory, cierpliwości i szacunku do miecza, ale bardziej do drugiego człowieka i w konsekwencji do nas samych. Dziś nie walczymy z napastnikami na ulicach z mieczami, dziś poprzez praktykę iaido walczymy z samym sobą z własnym „Ja” i własnym „Ego” nieustannie dążymy do osiągnięcia perfekcji w swych ruchach, technikach oraz osiągnięciu wewnętrznego oświecenia „satori” oraz harmonii i spokoju.

Silny związek z medytacją Zen

Sztuka iaido uczy nas jak działać wręcz błyskawicznie nie tylko w walce, lecz przede wszystkim w codziennym życiu, gdzie nie rzadko trzeba podejmować odpowiednie decyzje w ułamku sekundy. Poprzez silny związek z medytacją Zen możemy nauczyć się bycia zawsze zrelaksowanym i gotowym do działania, poprzez odpowiednie oddychanie przeponowe możemy poprawić swoje zdrowie i kondycje organizmu, dzięki treningowi iaido poprawimy swoją koordynację, nauczymy się lepszej postawy i chodzenia. Istotą tej sztuki nie jest jedynie nauczyć wojownika skutecznie zabijać, (chociaż należy pamiętać, że techniki miecza właśnie temu służą), lecz uposażyć go w tak silną postawę (fizyczno-duchowo-umysłową), która sama zniechęci wroga do podjęcia ataku w myśl zasady Kochi wa saya no naka ni ari – „zwycięstwo przychodzi, gdy miecz pozostaje w pochwie”.

Iaido jest sztuką chodzenia przez życie

Każdy ruch w sztuce Iaido musi być wykonywany z pewnością, płynnością i być poparty szczerą intencją, tak, więc można rzec, że Iaido jest sztuką chodzenie przez życie – w życiu trzeba pewnie stawiać każdy krok i iść z uniesioną głową mimo przeciwności losu. Jeśli Twój duch jest silny, to Twoje Iaido również takie będzie. Najważniejsze kwestie w doskonaleniu Iaido to kokoro (serce, umysł, duch), oraz zrównoważenie pracy ciała, aby było zdrowe. Bardzo ważnym dla zdrowego ciała jest oddech. Dzięki uregulowaniu oddechu człowiek nie doświadcza zaburzeń w codziennym życiu. Można żyć w ciągłym spokoju, mając zawsze niezmącone serce.

Dla kogo?

Iaido nie jest sztuką obciążającą organizm, więc mogą ją ćwiczyć osoby w każdym wieku od dzieci po osoby dojrzałe.
Początkowo oczywiście nie ćwiczy się z prawdziwym mieczem, gdyż zbyt łatwo byłoby o kontuzje. Podczas zajęć planowana jest rozgrzewka, medytacja, techniki trzymania, chowania i wyciągania miecza, techniki cięć oraz układy kata.
Planowane zajęcia odbywać się będą obecnie dwa razy w tygodniu w sali dojo przy budynku jastrowskiego dworca kolejowego.
Osoby zainteresowane nauczeniem się tej ciekawej sztuki powinny skontaktować się z Krzysztofem Skwierawskim poprzez stronę facebooka. [facebook]https://www.facebook.com/TonboDojoJastrowie;post[/facebook]

Jastrowska szkoła nazywa się Muso Shinden Eishin Ryu Shimomura - ha Krzysztof Skwierawski 6 Dan Renshi - główny przedstawiciel na Europę z ramienia Soke Takada Gakudo Hanshi, 10 Dan Iaido, dyrektor techniczny twórca i założyciel Sekcji Iaido Tradycyjnego „Tonbo Dojo Jastrowie”

Jacek Grzesiak

info - Krzysztof Skwierawski
foto – z archiwum prywatnego Skwierawski

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto