Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ramach projektu „Artystyczne Ognisko” odbyły się warsztaty „ Mój głos –mój instrument „ Okno na Świat"

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
W ramach projektu „Artystyczne Ognisko” odbyły się warsztaty wokalne „ Mój głos –mój instrument i warsztaty rękodzieła artystycznego „ Okno na Świat” . Warsztaty były współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W ramach projektu Przedsięwzięcia artystyczno- wokalno – taneczne 2019 „Muzyczno ,artystyczne i tanecznie na świat” odbyły się warsztaty wokalne „ Mój głos –mój instrument i warsztaty rękodzieła artystycznego „ Okno na Świat” . Warsztaty były współfinansowane ze środków Zarządu Powiatu Złotowskiego.

Realizatorem projektu było Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Złotowie.

Warsztaty wokalne „ Mój głos –mój instrument
Od marca do czerwca w pracowni muzycznej Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej
w Złotowie prowadzone były cykliczne warsztaty wokalno - muzyczne pod nazwą „Mój głos – mój instrument”. Najistotniejszą kwestią była rezygnacja z odtwarzania piosenek
z półplaybacku, a skupienie największej uwagi na tworzeniu muzyki przy pomocy własnego głosu.

W zajęciach brało udział 10 dziewcząt z powiatu złotowskiego. Lekcje zespołowe miały na celu poszerzenie świadomości muzycznej oraz rozwijanie słuchania harmonicznego. Część zajęć miała charakter teoretyczny – uczestniczki zapoznały się z podstawowymi interwałami, uczyły się rozpoznawać je ze słuchu, aby ostatecznie tworzyć akordy durowe, mollowe
i septymowe. Na zajęciach praktycznych uczestniczki uczyły się śpiewu a cappella
w czterogłosie.

Równie ważne i twórcze okazały się zajęcia indywidualne, na których uczestniczki pracowały z looperem Boss RC-505. Pierwszym etapem była nauka obsługi urządzenia i zapoznanie się z jego najważniejszymi funkcjami. Następnie każda z dziewcząt dokonała wyboru piosenki, którą chciałaby wykonać podczas finałowego koncertu. Praca nad piosenką okazała się niczym innym, jak rozłożeniem jej na części pierwsze. Po wielokrotnym przesłuchaniu utworu należało wyłonić linię perkusji, basu oraz odtworzyć harmonię – każda ścieżka została zaśpiewana i zarejestrowana na looperze. Przy akompaniamencie stworzonego podkładu dziewczęta wykonywały wybrane piosenki oraz dowolnie dodawały efekty i przejścia.

Wśród piosenek wykonanych podczas wtorkowego koncertu znalazły się polskie
i zagraniczne hity, takie jak „Czarny chleb i czarna kawa”, „Happy” Pharella Williamsa czy „Knocking on heaven’s door”.

W warsztatach udział wzięły: Anna Adamczyk, Pamela Borkowska, Amelia Dober, Julia Fifielska, Karolina Fifielska, Zuzanna Gruba, Aleksandra Guss, Marta Kosiba, Zofia Łuszczewska oraz Emilia Usyk.

Zajęcia okazały się interesującą odskocznią od codzienności i natłoku obowiązków szkolnych. Uczestniczki wykazały się dużym zaangażowaniem i z chęcią podchodziły do stawianych im wyzwań muzycznych. Warsztaty prowadziła Weronika Chałubek - nauczycielka śpiewu i gry na instrumentach klawiszowych.

Jeśli są państwo ciekawi efektów pracy, zapraszamy na profil instagramowy pracowni muzycznej Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej: popp.artbeat. Warsztaty współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego a także współfinansowane ze środków Zarządu Powiatu Złotowskiego.

Warsztaty rękodzieła artystycznego „ Okno na Świat”
Brawa dla młodzieży
W Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej miesiącach marzec-czerwiec 2019 odbyły się warsztaty rękodzieła artystycznego „Okno na świat” dla 10 osób z powiatu złotowskiego
w dwóch grupach wiekowych. Uczestnikami była młodzież w wieku od 14 do 19 lat, mieszkająca w powiecie złotowskim, korzystająca w roku szkolnym z oferty zajęć w POPP. Warsztaty prowadziła nauczycielka zajęć rękodzieła, mistrzyni makramy, Jolanta Surma. Na początku warsztatów uczestnicy zajęć zapoznali się z 700 letnią historią tego rzemiosła, które miało swój początek w Arabii i Hiszpanii. Obejrzeli prezentację a następnie wystawę modnej biżuterii, pasków i różnego rodzaju drobnej galanterii, ręcznych robótek wykonane z nici i różnego rodzaju sznurków, które były inspiracją do wykonywania prac na warsztatach.
W trakcie zajęć młodzież poznała również rodzaje sznurków i linek oraz techniką ich wiązania, supełkowania i splatania. Zgodnie z tematem warsztatów, zaprojektowała firanę do swojego okna. Następnie dzięki prowadzonemu instruktażowi własnoręcznie wykonała pracę zgodnie z projektem. Na zakończenie warsztatów odbył się wernisaż wystawy prac wykonanych na warsztatach, połączony z koncertem, podsumowanie, wspólne zdjęcie oraz rozdanie dyplomów i okolicznościowych upominków. Wszystkie prace uczestnicy zajęć zabrali ze sobą, by upiększyć swoje otoczenie. Będzie to na pewno bardzo miła pamiątka
z zajęć. Wszyscy uczestnicy pracowali z radością oraz z dużym zaangażowaniem. Dbali
o dokładność i precyzyjność wyplotu, a także zgodność z projektem. Dla każdego z nich była to największa praca, jaka wykonali, niepowtarzana, wyjątkowa. Dzięki tym warsztatom na pewno powstaną następne firany, które będą ozdobą w ich domach.

Makrama jest bardzo starą techniką wyplatania, która obecnie przeżywa swój renesans. To rodzaj koronek, pasmanterii z nici lub sznurków wykonanych za pomocą splatania kilku podstawowych węzłów, bez użycia żadnych narzędzi. Dzięki tej umiejętności można tworzyć najrozmaitsze niepowtarzalne tkaniny dekoracyjne i kompozycje ścienne przedstawiające maski, zwierzęta, figury geometryczne abstrakcyjne. Techniką tą wykonuje się abażury, wiszące ogrody, hamaki, biżuterię, koronki, elementy strojów, chusty, peleryny itp. Możliwości istnieje bardzo wiele, potrzebna jest tylko inwencja i chęć tworzenia. Jest to bowiem moda nie tylko na posiadanie przedmiotów wykonanych za pomocą kombinacji kilku węzłów, lecz także moda na samą umiejętność splatania i koordynacji ruchów, jest równocześnie wspaniałą formą wypoczynku, dającą satysfakcję z tworzenia rzeczy użytecznych, a także na wysokim poziomie artystycznym.

W warsztatach rękodzieła artystycznego "Okno na świat” wzięli udział: Zuzanna Dudziak,
Amelia i Justyna Więcek, Natalia Idzik, Julia Stelmach, Patrycja Lewandowska, Natalia Leszczyńska, Adriana Dawidowska oraz Szymon i Natalia Rzechtalscy – młodzi mistrzowie makramy.

Warsztaty współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego a także współfinansowane ze środków Zarządu Powiatu Złotowskiego.

Tekst/ foto -POPP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto