Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż Tomasza Cebo "Dwa Lata Bez Lata" w Złotowie Uniwersytecie Ludowym

Karol Potapowicz
Karol Potapowicz
Tomasz Cebo
W najbliższą sobotę o godz. 18.00 ponowie będzie można podziwiać obrazy Tomasza Cebo. Jego kolejne dzieła stają się inspiracją dla młodych, wprawiają w zachwyt dojrzałych i zdumiewają zwykłych ludzi. Czym? Prostotą? Ekspresjonizmem? Oryginalnością? Chyba wszystkim po trochu.

Artysta muzyk, performer i malarz, urodzony o 8:03 w Złotowie w roku 1980. Absolwent (2005 r.) malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Podczas studiów wyróżniony kilkakrotnie m.in., stypendium naukowym ASP, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia.
W swoim malarstwie nawiązuje do nowego ekspresjonizmu, malarstwa figuratywnego oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego, tworząc własny, oryginalny styl. Jego obrazy są dostępne w kolekcjach i galeriach na całym świecie - od Nowego Jorku po Toruń.

Cechy charakterystyczne jego twórczości to:

  • Action painting, który określa mianem “chlap”, gdzie prędkość wykonywanego gestu wyprzedza Pollocka
  • Infantylizm, przejawiający się w literkach, niedokończonych słowach, często pisanych od tyłu i pozamienianych miejscami. Jest to bezpośrednie nawiązanie do Basquiata.
  • Pejzaż, który jest nieodłącznym motywem jego prac, od realistycznego po zmodyfikowany, surrealistyczny świat.

Swobodnie porusza się także w obszarach audio instalacji korzystając z możliwości własnego głosu. Wykorzystuje instrumentarium elektroniczne, tworzy swoistego rodzaju spektakle dźwiękowe, zaprzeczając tym samym konwencji "zwrotka-refren". Prowokuje i intryguje co udowodnił swym udziałem w telewizyjnym show Must Be The Music, gdzie dotarł aż do półfinału. Kora Jackowska uznała go za Eltona John'a XXI wieku. Tym samym zyskał popularność w całym kraju i nie tylko. Jak sam twierdzi “świadomie postawił kolejny filar na którym stanie most pomiędzy światem komercji a tym niezależnym". Współtworzył interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki: INSTYTUT B61. Wieloletni właściciel i koordynator działań artystycznych toruńskiego klubu NRD.

Jak sam pisze: „w swoim malarstwie nawiązuję do nowego ekspresjonizmu (Joan Michel Basquait), malarstwa figuratywnego (Francis Bacon) oraz ekspresjonizmu abstrakcyjnego (Jackson Pollock), tworząc własny, oryginalny styl.
Ostatnie dwa lata to było dla Nas wszystkich duże wyzwanie. Zbiorowa izolacja wywołana pandemią koronawirusa spowodowała, że wszyscy znaleźliśmy się w alternatywnej rzeczywistości. Ta nietypowa dla NAS sytuacja zrodziła lęki i poczucie wyobcowania.
Ten okres również dla mnie był bardzo wymagający. To był czas próby. Moje poczucie wyobcowania i wewnętrznej emigracji skutkowało tworzeniem sobie alternatywnych światów. I tam chciałem być, zajmując się poszukiwaniem wewnętrznej kultury, do której mógłbym się jakoś przytulić.
“By żyć, w tym życiu być, czuć zapachy, by śnić, wchodzić na dachy i krzyczeć do całej mej watahy”.
Ostatecznie udało mi się przekuć ten trudny czas, gdyż znalazłem swój sposób indywidualnej wypowiedzi. To był i nadal jest jeden z najbardziej kreatywnych okresów mojego artystycznego życia. Cały poświęciłem się malarstwu. To był dla mnie niezwykle trudny, choć intrygujący i intymny proces przemiany. Z ekstrawertyka, którego wszędzie było pełno, stawałem się introwertykiem - co paradoksalnie jest mi bliższe. Odkryłem siebie na nowo.
Dziś mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że malarstwo to “moje życie, z którego zostały wymazane plamy nudy”! W obrazach z tego okresu przenika się kilka głównych motywów, m.in pejzaż oraz ptaki, które wykorzystuję do zilustrowania relacji międzyludzkich. Wprowadziłem też wcześniej nie używaną przeze mnie paletę kolorów. Moje obrazy z tego okresu w większości są radosne, dające nadzieję.
Na wystawie zaprezentowane zostaną moja najnowsze, jeszcze nigdzie nie prezentowane prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wstęp Wolny. Lokal dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Złotów Aleja Piasta 11
Uniwersytet Ludowy
Kiedy: 15 października 2022
Godzina: 18:00

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto