Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X lat Drużyny Szpiku ze złotowskimi wolontariuszami na Gali w Poznaniu

Wanda Bihun
W poniedziałek 26. lutego w Poznaniu odbyła się Gala Drużyny Szpiku, w której uczestniczyli wolontariusze z powiatu złotowskiego - Maria Jaszczyk i Joanna Skiera, dawcy szpiku - Kuba Macios i Wojciech Glugla oraz dawca oczekujący - Daniel Sztych.

X lat Drużyny Szpiku ze złotowskimi wolontariuszami na Gali w Poznaniu

10 lat to kawał historii, tysiące napotkanych ludzi, setki pożegnań, ale i zwycięstw.
10 lat to cysterny zebranej krwi, dziesiątki tysięcy nowych potencjalnych dawców i około 100 tysięcy rozdanych oświadczeń woli. To blisko 600 edukacyjnych spotkań w polskich szkołach.
10 lat to tysiące przebiegniętych kilometrów, przez biegaczy w czerwonych koszulkach, to 9 Mistrzostw Polski w maratonie, w których wystartowała największa biegowa drużyna w kraju. 10 lat to tony szpikowych paczek i setki obdarowanych onkologicznych rodzin. 10 lat to 5 tysięcy imprez, w których nasi wolontariusze edukowali i oswajali strach na temat przeszczepów.
10 lat to w końcu uratowane ludzkie życia, a właśnie to było marzeniem Ani, aby uratować choć jedną osobę.

Fundacja im. Anny Wierskiej „Dar Szpiku” powstała w 2008 roku w Poznaniu. Inspiracją dla założenia fundacji była Anna Wierska, która ostatnie 2 lata swojego życia, walcząc z białaczką i próbując znaleźć dawcę szpiku kostnego, poświęciła na przekonywanie innych, jak ważną kwestią jest problem dawstwa szpiku. Fundacja została powołana przede wszystkim w celu prowadzenia działań z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych krwi oraz propagowania idei pozyskiwania dawców szpiku oraz transplantacji szpiku kostnego. Podstawowe działanie fundacji to także wspieranie osób chorych i ich rodzin, które niejednokrotnie wymagają szczególnej opieki i oraz szczególnej pomocy w przeciwdziałaniu ich wykluczeniu społecznemu. Ale także pomoc materialna i finansowa, bo niejednokrotnie znajdują się w bardzo trudnych sytuacjach życiowych.

Niedługo po powstaniu samej fundacji 26 maja 2008 roku w jej ramach powstała specyficzna platforma – Drużyna Szpiku Drużyna Szpiku to grupa wolontariuszy, która pomaga realizować wszelkie działania fundacji.
Głównym celem działań Drużyny Szpiku jest maksymalne zwiększenie liczby osób zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a tym samym zwiększenia szans na wyzdrowienie osób dotkniętych chorobą nowotworową, dla których przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego jest szansą na wyzdrowienie. Wyzwanie to udaje się realizować z sukcesem – w 2008 roku Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej liczył ok. 5000 zarejestrowanych dawców, pod koniec 2013 było już ich ok. 540 tysięcy. Rok 2017 zakończyliśmy z doskonałym wynikiem ponad miliona trzystu tysięcy nazwisk. Zamierzeniem docelowym nie jest cyfra, a sytuacja, w której każdy chory znajdzie swojego bliźniaka genetycznego i będzie mógł zawalczyć o swoje życie.

Jubileusz mógł się odbyć tylko dzięki otwartości, zaangażowaniu i pracy wielu ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto