Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotów. Morsowanie stało się ostatnio bardzo popularne

Redakcja
W niedzielę w Złotowie na plaży przy ul. Plażowej około godziny 11 rozpoczęło się kolejne już w tym roku morosowanie. To w naszym regionie już dosyć mocno popularna zimowa rekreacja dla odważnych.

Okazuje się że w różnych miejscach naszego regionu i czasie morsuje sporo osób. Można zapytać no i cóż w tym fajnego? Zimne powietrze, lodowata woda, chłód po wyjściu.... Ale jakie emocje i towarzystwo, pokonanie własnych ograniczeń i podobno samo zdrowie. Emocje towarzyszące morosowaniu są gwarantowane!

Jacek Grzesiak

Zanim jednak zdecydujemy się na zanurzenie w lodowatej wodzie warto poczytać co mówi o morsowaniu chociażby Wikipedia:

Morsowanie

Zanurzenie lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, morza, rzeki albo innego zbiornika wodnego. Może przyjąć formę kąpieli w przeręblu. Praktykowane jest od jesieni do wiosny i zwykle ma charakter grupowy.

Określenie zimna woda jest kwestią umowną związaną z reakcją fizjologiczną organizmu na zimno. Za zimną uznaje się wodę o temperaturze niższej niż 15°C. Dla potrzeb morsowania za zimną wodę uznaje się wodę o temp. w przedziale 12-8°C, a za lodowatą o temp. ≥ 4°C

Regularne kąpiele w wodzie wpływają korzystnie na ciało i ducha, jednak wyjątkowe właściwości hartujące, pomagające zaadaptować się do trudnych warunków zimy mają kąpiele w zimnej lub lodowatej wodzie.

Wejście do wody

Do uprawiania morsowania nie jest potrzebny specjalny sprzęt, wiele osób korzysta jednak, oprócz kostiumu kąpielowego, także z ciepłej czapki oraz obuwia i rękawiczek np. z neoprenu, by zmniejszyć wychłodzenie organizmu.

Zamierzając pływać w zimnej wodzie w danym dniu, należy być: wypoczętym, trzeźwym i na czczo (3 h przed wejściem do wody nie należy jeść). Tuż przed wejściem do wody wykonuje się min. 15-minutową rozgrzewkę organizmu. Wchodzenie do wody po wpływem substancji wpływających na działanie układu nerwowego jest niedopuszczalne, dotyczy to też alkoholu, który zmniejsza odporność organizmu na hipotermię.

Długość kąpieli uzależniona jest od samopoczucia, doświadczenia, wieku i temperatury wody. Najniebezpieczniejszym momentem podczas morsowania, związanym z największą liczbą zgonów w wyniku utonięcia, jest szok termiczny (ang. cold shock) dotyczący każdej osoby wchodzącej do wody. Po zanurzeniu szczytowy moment szoku termicznego osiągany jest po około 30 sek, adaptacja osiągana jest dopiero po około 2 min. Dłuższe przebywanie w wodzie prowadzi do powolnego wychłodzenia coraz głębszych warstw organizmu, prowadząc po pewnym czasie do zaburzeń przewodnictwa nerwowego obserwowanego w postaci zaburzeń czucia, spadku siły, problemów z poruszaniem się, paraliżu obwodowego, co może wpłynąć na ryzyko utonięcia. U zdrowych osób w ciągu pierwszych 30 min hipotermia nie powinna się pojawić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto