Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotów. Syreny zawyją w Złotowie 1 sierpnia 2020 r. Wyjaśniamy dlaczego

Redakcja
Jako historyczny symbol łączności z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego , oraz w ramach treningu i ćwiczeń dotyczących systemu alarmowania i ostrzegania ludności syreny zawyją w Złotowie w sobotę o 17.00 . To trening na wypadek powiadamiania o zagrożeniu.

Znowu zawyją syreny alarmowe

W Złotowie za sprawą syren alarmowych zrobi się głośno. To trening na wypadek powiadamiania o zagrożeniu, oraz upamiętnienia 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zostaną one włączone o godzinie 17.00 i będą emitować jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy.

ZOBACZ TAKŻE

Chmielna róg Brackiej

Teraz 44. Współczesna Warszawa z Powstańcami w tle. Wzruszaj...

Powstanie Warszawskie1944

Powstanie Warszawskie. Mikołaj koloruje historyczne fotograf...

Ślub sanitariuszki Alicji Treutler "Jarmuż" i plut. pchor . Bolesława Biegi "Pałąka" w kaplicy przy Moniuszki 11. Pocałunek nowożeńców.

Zobacz też: Powstanie Warszawskie. Mikołaj koloruje historyczne fotografie. "Używam tabletu, takiego zwykłego za 400 zł" [ZDJĘCIA]

Warszawiacy w Powstaniu. Jak wyglądało „zwyczajne” życie w s...

Fotografia z okresu międzywojennego. Pole Mokotowskie. Członkowie orkiestry kawalerii stojący obok koni.

Niesamowite zdjęcia dawnej Warszawy. Stolica w II RP, zniszc...

Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku i było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armie Krajową. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.
W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.
Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

info Wiki
Foto Nasze Miasto, Jacek Grzesiak

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto