Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złotowskie kościoły okazale prezentują się na zdjęciach z powietrza

Karol Potapowicz
Karol Potapowicz
W naszej fotorelacji możecie zobaczyć cztery złotowskie świątynie w ujęciach z lotu ptaka. Wszystkie pięknie wpisuja się w miejski krajobraz.

Kościół w Złotowie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwotny drewniany Kościół w Złotowie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wznieśli przypuszczalnie Bożogrobcy nazywani Miechowitami około 1163 roku. Stanął one na wzniesieniu nad dwoma jeziorami ozdobiony godłem straży grobu. 12 ramiennym wielkim krzyżem. Szwedzi zburzyli kościół 28 czerwca 1657 roku obecny kościół murowany ufundował w 1661 roku Andrzej Karol Grudziński herbu Grzymała. Zbudowany w stylu barokowym w formie Krzyża którego ramiona tworzą dwie kaplice. Na szczytach umieszczono kule kamienne w pobliżu dwóch Krzyży i sygnaturki na pamiątkę zburzenia pierwotnego kościoła. Na dachu Południowej kaplicy widnieje wielki złoty herb Grzymała i rok 1664.

Kościół Świętego Rocha w Złotowie

Jest to świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1903-1904. Początkowo pełnił funkcję kaplicy cmentarnej, która w 1975 roku została mianowana kościołem parafialnym. Budowla o jednej nawie, posiadająca niską wieżę, w której umieszczone są dwa dzwony, z czego jeden z nich został odlany w 1710 roku. Dzwon mieścił się dawniej w drewnianej kaplicy grzebalnej, na miejscu której została wybudowana obecna świątynia. We wnętrzu budowli znajdują się trzy ołtarze, w stylu neogotyckim, organy, piękne witraże ozdobione motywami geometrycznymi oraz krucyfiks wykonany z drewna dębowego razem z pasyjką. Na ścianach kościoła jest namalowana neogotycka polichromia. Dominującymi jej elementami są: boniowanie, ornamentyka roślinna i astronomiczna.

Kościół Świętego Stanisława Kostki w Złotowie

Jest to poewangelicki kościół, wzniesiony w latach 1829-1830 według projektu niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Jest to budowla trzynawowa, halowa, posiadająca wieżę oraz charakterystyczne boniowanie, czyli ozdobne rowki imitujące lico muru) zdobiącym fasadę. W 1945 roku budowla została przejęta przez kościół katolicki. Do dnia dzisiejszego nie zachowało się nic z pierwotnego wyposażenia świątyni[2]. Wnętrze kościoła zostało po 1945 roku mocno przebudowane. W prezbiterium znajduje się współczesny ołtarz z figurą św. Stanisława Kostki. Zachowało się tylko dolne piętro dawnej empory o dwóch kondygnacjach. Wnętrze jest bardzo proste i surowe, brak w nim obrazów.

Kościół św. Piotra i Pawła Apostołów

To najmłodsza ze złotowskich świątyń. Budowa rozpoczęła się 32 sierpnia 2001 roku a zakończyła w roku 2017.

Zobaczcie wszystkie te kościoły z lotu ptaka.

Złotowskie kościoły okazale prezentują się na zdjęciach z powietrza

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto