Zmieniamy Wielkopolskę Zmieniamy Wielkopolskę

Pierwsze nabory wniosków spodziewane są już w maju lub w czerwcu (© Grzegorz Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zmieniamy Wielkopolskę. Komitet Monitorujący odpowiada za ustalenie zasad, na podstawie których będą rozstrzygane konkursy. Jego członkowie będą pracowali nad ułatwieniami dla beneficjentów i zmniejszeniem biurokracji

  •  

    Skomentuj

Pieniądze przeznaczone dla naszego województwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zostały podzielone pomiędzy poszczególne osie priorytetowe. Wiadomo, że 2,45 mld euro, które trafią do Wielkopolski, będą rozdzielane w większości, podobnie jak w poprzednich latach, w trybie konkursowym.

CZYTAJ WIĘCEJ:
ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ


Oznacza to, że na dofinansowanie będą mogły liczyć najlepsze projekty. Jednak kryteria ich oceny powinny być jasne. Potencjalni beneficjenci muszą wiedzieć, co będzie wysoko cenione w przypadku projektów zmierzających do zwiększenia współpracy między nauką a biznesem, co będzie szczególnie ważne w projektach energetycznych, a jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenie projektów zmierzających do włączenia społecznego.

W praktyce od ich jasnego określenia zależy zainteresowanie potencjalnych beneficjentów konkursami, jakość przygotowanych przez nich projektów, a co za tym idzie wykorzystanie funduszy unijnych.

Komitet Monitorujący Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) został powołany 12 marca. Przewodniczącym tego ciała, liczącego łącznie 40 członków jest marszałek województwa Marek Woźniak. Funkcje zastępcy pełni wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

- Komitet Monitorujący działa jako niezależny organ pełniący funkcje doradczo-opiniodawcze. Będzie on zajmował się przeglądem wdrażania WRPO 2014+ i postępów w osiąganiu jego celów - podkreśla marszałek Marek Woźniak. - W jego gestii będzie konsultowanie i akceptowanie zmian programu operacyjnego proponowanych przez Instytucję Zarządzającą oraz przedstawianie uwag dotyczących wdrażania i ewaluacji programu, w tym przedsięwzięć na rzecz zmniejszania obciążenia administracyjnego dla beneficjentów oraz monitorowanie działań podjętych w ich następstwie - dodaje.

Czytaj więcej:
Zmieniamy Wielkopolskę: WRPO 2014+ coraz bliżej pierwszych konkursów


Instytucją Zarządzającą WRPO 2014+ jest zarząd województwa wielkopolskiego. Obecność jego przedstawicieli w Komitecie Monitorującym jest więc oczywista.

Jednak oprócz nich zasiadają w nim reprezentanci samorządów różnego szczebla: związków gmin, miast, powiatów, województw, przedstawiciele strony rządowej: w tym wojewoda oraz reprezentanci ministerstw i urzędów centralnych. Członkami Komitetu Monitorującego są także przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, instytucji nauki i szkolnictwa wyższego oraz organizacji pozarządowych. Wszyscy oni będą wspólnie wypracowywali praktyczne rozwiązania dotyczące WRPO 2014+.

Ich pracę będzie śledziło czworo obserwatorów - przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju jako instytucji odpowiedzialnej za proces desygnacji Instytucji Zarządzającej, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej i Związku Banków Polskich.

Skład Komitetu Monitorującego nie jest przypadkowy. Ponieważ projekty konkursowe będą dotyczyły praktycznie wszystkich sfer życia, obecność ich przedstawicieli pozwoli zoptymalizować kryteria oraz sposób naboru tak, by fundusze mogły być optymalnie wykorzystywane przez potencjalnych beneficjentów.

Zmieniamy Wielkopolskę - Zależy nam, by organizacje pozarządowe częściej realizowały "twarde" projekty


- Organizacje pozarządowe tylko w niewielkim stopniu korzystają z dotacji unijnych - zwraca uwagę Ewa Gałka z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, członkini Komitetu Monitorującego. - W Polsce z funduszy unijnych korzysta zaledwie kilkanaście procent organizacji, wykorzystując kilka procent środków. W krajach Europy Zachodniej udział NGOs w wykorzystaniu pieniędzy z Unii jest znacznie większy.

Poprawienie tego stanu rzeczy to cel, jaki postawili sobie zasiadający w Komitecie Monitorującym przedstawiciele organizacji pozarządowych.

- Zależy nam, by organizacje częściej realizowały "twarde" projekty - podkreśla Ewa Gałka. - W poprzedniej perspektywie finansowej w naszym województwie były takie tylko dwa: jeden zrealizowany przez Fundację "Barka", drugi przez konińską fundację "Podaj dalej". Inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych powinny być normą, nie wyjątkiem - mówi.

Przywołuje też przykład Anglii, w której organizacje pozarządowe z unijnym wsparciem budują na przykład dzielnicowe centra społecznościowe, w których pracują z dziećmi, bezrobotnymi, seniorami. Objęcie działaniami wielu grup - nie tylko zagrożonych wykluczeniem czy wykluczonych, ale też ich rodzin poprawia efektywność realizowanych programów.

- Chciałabym, aby i w Polsce takie działania były możliwe - mówi Ewa Gałka. - By ułatwić organizacjom pozarządowym dostęp do środków unijnych, będziemy zabiegać w Komitecie Monitorującym o wprowadzenie dla ich projektów preselekcji. Dopiero po niej organizacje przystępowałyby do załatwiania zgód i pozwoleń potrzebnych do tego, by wystartować w konkursie. Powinny mieć także więcej czasu na ich przygotowanie, ponieważ w przeciwieństwie do przedsiębiorców nie zlecają takich usług, a szukają osób, które przygotują potrzebną dokumentację w formie wolontariatu lub za symboliczną opłatą. A to zabiera czas.

Zmieniamy Wielkopolskę - W Komitecie Monitorującym zasiadać będą przedstawiciele różnych instytucji. Bo i na różne inwestycje będą rozdzielać pieniądze: od infrastruktury po usługi


To tylko jedna z propozycji, nad którymi będzie pracował Komitet Monitorujący. Jego najbliższe posiedzenie odbędzie się 20 kwietnia. W programie jest zatwierdzenie kryteriów oceny projektów dla pierwszych konkursów dla beneficjentów (kryteria dotyczące wszystkich pozostałych działań zostaną zatwierdzone na kolejnych posiedzeniach KM).

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)