Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znacie swój region? Rezerwat Diabli Skok na fenomenalnych fotografiach Jarosława Ramuckiego

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
Cudze chwalicie, a swego nie znacie. Żeby zobaczyć piękne miejsca i odnaleźć „ducha lasu” wcale nie musimy pokonywać wieluset kilometrowych tras. Mamy je u siebie. Może nie są tak popularne jak inne, ale to wcale nie znaczy, że mniej piękne.

Natura tam aż kipi pierwotnym życiem

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do umiejscowionego w lesie pomiędzy Kolonią Brzeźnicą, a Szwecją rezerwatu przyrody Diabli Skok. Znakomite późnojesienne fotografie wykonał w rezerwacie leśnik i fotograf Jarosław Ramucki. Z Diablego Skoku bierze swój początek jedna z najpiękniejszych rzek naszego regionu, a może i Polski - Rurzyca. Lecz zanim stanie się rzeką zdatną do kajakarstwa i wędkowania rodzi się wypływając z leśnych zboczy porośniętych drzewami, krzewami, roślinnością niskopienną i mchami. Wypływa spod gnijących korzeni przewróconych drzew. Natura tam aż kipi pierwotnym życiem.

Rezerwat przyrody Diabli Skok – leśny rezerwat przyrody położony w gminie Jastrowie, powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie).
Powierzchnia: 20,97 ha (akt powołujący podawał 11,62 ha, w 2003 roku rezerwat został powiększony. Wokół rezerwatu utworzono otulinę o powierzchni 37,27 ha.
Rezerwat został utworzony w 1961 roku w celu ochrony starodrzewu bukowego i mieszanego na stromych zboczach wąwozu oraz licznych źródeł z charakterystyczną florą mchów i wątrobowców. Jako cel ochrony podaje się obecnie „zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu ekosystemów leśnych, szuwarowych i źródliskowych, wykształconych na stokach wzniesień morenowych oraz na przyległym do nich brzegu jeziora Krąpsko Małe”.
Rezerwat obejmuje głęboki jar, w którym panuje mikroklimat pozwalający na rozwój roślinności charakterystycznej dla obszarów górskich, niespotykanej w północnej Polsce[3]. Na stromych zboczach znajdują się liczne źródła, które dają początek rzece Rurzycy i jeziorom, przez które przepływa.
Florę rezerwatu reprezentuje 285 gatunków, w tym wiele gatunków chronionych. Występuje tu m.in. wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski, porzeczka czarna, przylaszczka pospolita, konwalia majowa, grzybienie białe, grążel żółty, a także przetacznik górski i niezapominajka leśna. Licznie występują tu grzyby, m.in. soplówka bukowa, szmaciak gałęzisty, monetka bukowa.
Przez teren rezerwatu i wokół niego przebiega szlak pieszy.
Rezerwat „Diabli Skok” leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy. Od południowego wschodu graniczy z rezerwatem „Wielkopolska Dolina Rurzycy”.

Jacek Grzesiak

Foto - Jarosław Ramucki
Info - Wikipedia

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto