Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja z powiatu złotowskiego na Ukrainie

Starostwo powiatowe Złotów
Delegacja z powiatu złotowskiego na Ukrainie
Delegacja z powiatu złotowskiego na Ukrainie Starostwo powiatowe Złotów
Delegacja z powiatu złotowskiego na Ukrainie. 24 sierpnia Polacy znów byli z Ukraińcami. Delegacja z Powiatu Złotowskiego ze starostą Ryszardem Goławskim na czele, odpowiadając na zaproszenie, dotarła do partnerskiego powiatu Jampol, by wspólnie z tamtejszymi władzami i społeczeństwem świętować 25. rocznicę niepodległości

Delegacja z powiatu złotowskiego na Ukrainie

Realne partnerstwo i prawdziwa przyjaźń, czyli delegacja z powiatu złotowskiego w Jampolu

24 sierpnia był dla Ukraińców dniem wyjątkowym – równo dwadzieścia pięć lat wcześniej, w 1991 roku, Rada Najwyższa w Kijowie uchwaliła Akt Niepodległości Ukrainy. 1 grudnia tego samego roku zatwierdzony został on w ogólnokrajowym referendum (równocześnie odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie – głową państwa został wówczas Leonid Krawczuk).

Warto przypomnieć, że pierwszym państwem, które uznało niezależność Ukrainy była Polska. Polska też w trudnych dla tego kraju momentach okazywała mu wsparcie – tak w okresie Pomarańczowej Rewolucji, jak i w czasie tzw. rewolucji godności.

24 sierpnia Polacy znów byli z Ukraińcami. Delegacja z Powiatu Złotowskiego ze starostą Ryszardem Goławskim na czele, odpowiadając na zaproszenie, dotarła do partnerskiego powiatu Jampol, by wspólnie z tamtejszymi władzami i społeczeństwem świętować 25. rocznicę niepodległości.

Na dwa dni przed głównymi uroczystościami delegacja ze Złotowszczyzny miała okazję uczestniczyć w otwarciu muzeum poświęconego pamięci Mikołaja Leontowicza. Przecięcie wstęgi ubogacono koncertami chóralnymi, w Markiwce odbył się również regionalny targ twórców, podczas którego zaprezentowano lokalne wyroby – nie tylko kulinarne. Przy stoiskach można było zobaczyć m.in. cudownie haftowane, tradycyjne koszule, barwne chusty i różnego rodzaju wyszywanki.

Kolejny dzień również miał zabarwienie patriotyczne – 23 sierpnia partnerzy z Jampola zaprosili delegatów z Polski do udziału w niepodległościowych uroczystościach, które tym razem odbyły się w stolicy rejonu – Winnicy. I tu podziwiać można było prace rękodzielnicze, które przyjęły naprawdę różnorodne formy – od przestrzennych obrazów, po gliniane naczynia.

Ruch panował nie tylko przy stoiskach, ale również na scenie – na deskach zaprezentowała się m.in. kapela weselna z Jampola.

Ostatni dzień rozpoczął się od spotkania ze starostą powiatu Jampolskiego, Mikhailo Vdovtsovem. W gabinecie głowy powiatu, prócz Polaków, pojawiła się także delegacja z mołdawskiego, zaprzyjaźnionego powiatu Soroki.

Wszyscy razem udali się do domu kultury, gdzie w pierwszej części minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy polegli w walkach toczących się na wschodzie Ukrainy.

Następnie były przemówienia – Mikhailo Vdovtsova oraz delegatów. Starosta Ryszard Goławski podkreślił, że Polacy z troską przyglądają się sytuacji na Ukrainie – kolejnym militarnym starciom i społecznym niepokojom. Życzył narodowi ukraińskiemu spokoju oraz pokoju, a także by kraj ten konsekwentnie zwracał się w stronę Europy, Unii Europejskiej.

Po części oficjalnej rozpoczął się patriotyczny koncert. Na scenę wyszli soliści, chórzyści i tancerze – wszystkich długo oklaskiwano.

Wizyta na Ukrainie zakończyła się pożegnalną kolacją, w trakcie której Mołdawianom i Ukraińcom przekazano pamiątkowe upominki. Oczywiście nie obyło się bez wzajemności.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto