Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz już musimy dokarmiać – zwierzyna leśna jest osłabiona

Jacek Grzesiak
Jacek Grzesiak
W sobotę w okolicach Górznej w Kole Łowieckim „Kuropatwa”odbyło się dokarmianie zwierzyny płowej. Do stojących w lesie paśników leśnicy i myśliwi przywieźli kilka ton owsa. Od kilkunastu lat zimowe dokarmianie zwierzyny jest sprawą ostateczną, gdy nie ma już innego wyjścia. Pomagamy zwierzętom przetrwać mocną zimę – mówią leśnicy.

Akcja dokarmiania zwierząt

W ostatnich latach rzadziej niż kiedyś praktykuje się dokarmianie leśnej zwierzyny. Ma to związek z mniej ostrymi zimami z którymi leśna zwierzyna doskonale sobie radzi. Zupełnie inaczej sprawa ma się w tym roku. Ten sezon obfituje w grubą pokrywę śnieżną i spory mróz. Co wpływa na gorszą dostępność pokarmu. Dla zwierząt nastały warunki ekstremalne. Silny mróz, gruba i twarda pokrywa śnieżna.

Widzimy objawy osłabienia zwierzyny

Ostatnio znalazłem dwie martwe sarny bez widocznych oznak zewnętrznych uszkodzeń. Czyli prawdopodobnie zginęły z głodu - mówi łowczy koła. One nie znają takiej zimy, gdyż w ostatnich latach było im łatwo dlatego trochę sobie przestają radzić. Dlatego musimy im pomóc.

Jako koło łowieckie Kuropatwa wcześniej woziliśmy już siano, wykładana była sól. Generalnie odchodzimy od dokarmiania, aby zwierzyna sama sobie dała radę, ale teraz już jest ten ostatni moment i musimy im pomóc.

Dokarmianiem załatwiamy jednocześnie dwie rzeczy

Jak mówi łowczy koła Marek Landowski - dokarmianiem załatwiamy jednocześnie dwie rzeczy. Oczywiście dokarmianie osłabionych już zwierząt, ale dbamy też o młody drzewostan w młodnikach i uprawach leśnych zgryzany przez głodne zwierzęta.
Zwierzyna płowa potrafi wyrządzić wiele szkód w produkcji drzewnej i przysporzyć kosztów w trakcie wzrostu lasu.


Co można zrobić jeszcze?

Innymi sposobami jest praktykowane obecnie przez Nadleśnictwo Lipka odśnieżanie połaci krzaczków jagodzin chętnie potem zajadanych przez jelenie. W lesie wygląda to tak jakby ktoś jeździł pomiędzy drzewami traktorem ciągnąc kulig. Jeszcze innym sposobem jest udostępnienie zwierzętom drzew zgryzowych czyli pozostawianie czubków ściętych drzew z których zwierzęta chętnie obgryzają korę, oraz ścinanie i pozostawienie w młodnikach drzewek, które i tak byłyby wycięte, a których miękka kora chętnie zjadana jest przez sarny i jelenie.

Jacek Grzesiak

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zlotow.naszemiasto.pl Nasze Miasto